
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Features | Adjustable Bandwidth |
| Interface | I²C, SPI |
| Axis | X, Y, Z |
| Bandwidth | 3.125 Hz |
| Output Type | Digital, SPI |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Operating Supply Current | 166 µA |
| -3db Bandwidth | 1.6 kHz |
| Sensitivity | 512 to 64 LSB/g |
| Nominal Supply Current | 166 µA |
| Sensor Type | 3 Axis |
| Resolution | 2 B |
| Schedule B | 9031808080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sensitivity (mV/g) | |
| Interface Type(Data Interface) | I²C, SPI |
| Acceleration | 1 g, 2 g, 4 g, 8 g |
Stock: 32
Distributors
pcbx
Unit Price$7.50883
Ext.Price$7.50883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $7.50883 | $7.50883 |
| 10 | $6.51619 | $65.16190 |
| 25 | $5.96715 | $149.17875 |
| 50 | $5.46437 | $273.21850 |
| 100 | $5.00394 | $500.39400 |
